Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Biznes i Kultura. Jak jest i jak powinno być.

piątek, 24, styczeń 2014

IMG 7089Najważniejsze są równowaga i współdziałanie. Kultura i biznes są od siebie zależne i mogą tworzyć dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa i twórcze, wrażliwe na kulturę społeczeństwo.

Kulturalny biznes to temat niezwykle aktualny. O tym jak ważna jest kultura świadczą chociażby zwiększająca się liczba publikacji, zarówno naukowych jak i artykułów w codziennych dziennikach i "kolorowych" magazynach. Potwierdzają to również liczne komentarze na blogach, czy też krajowe i ogólnopolskie debaty, podczas których podejmuje się dyskusje nad współistnieniem kultury i biznesu.

Poniżej zaprezentowane zostały najważniejsze wnioski ze spotkania przedstawicieli biznesu i sektora kreatywnego w Szczecinie. Podjęli się oni oceny bieżącej sytuacji oraz podjęli dyskusję nad kierunkiem rozwoju obu sektorów w przyszłości.

W województwie Zachodniopomorskim drzemie charakterystyczny potencjał, którym jest rozdrobniony biznes. Dominujący mikro przedsiębiorcy podnoszą konkurencyjność i budują potencjał regionu. Wśród nich ciągle jeszcze brakuje liderów, ludzi z wizją, którzy są zdolni podejmować działania i biorą za nie odpowiedzialność. Dodatkowo roszczeniowa i pasywna postawa wzmaga lęk przed porażką i tłumi podejmowanie ryzykownych przedsięwzięć, do których zalicza się współpracę z artystami - reprezentującymi kulturę. Niski kapitał społeczny, a tym samym brak zaufania oraz brak umiejętności współpracy to atrybuty, które charakteryzują lokalny rynek i powodują, że biznesowi daleko do zrozumienia i wsparcia kultury. Żeby oba sektory mogły ze sobą współpracować potrzebni są ludzie z marzeniami, którzy potrafią kreatywne pomysły przekształcać w zyskowne przedsięwzięcia.

A kultura to przecież markowe produkty, które jak sztandary budują marki największych miast w Polsce. Duże festiwale to inwestycje, które przynoszą zwrot, chociażby w postaci większej ilości turystów odwiedzających czy podnoszących atrakcyjności inwestycyjną miasta. Wystarczy spojrzeć na katowicki Off Festiwal, wrocławski T-Mobile Nowe Horyzonty, Opener w Gdyni czy warszawski Orange Festiwal. Menedżerowie kultury posiadają umiejętność wykorzystania szans jakie niesie kultura w tworzeniu wartości dla przedsiębiorstwa. Na Pomorzu Zachodnim brakuje wiedzy i świadomości o tym co jest lub może być flagowym produktem kulturalnym (np. Tall Ship Races, Kontrapunkt, czy też znany w Polsce Kids Love Design). Mały regionalny biznes nie dostrzega korzyści ze współpracy z kulturą. Natomiast duże przedsiębiorstwa - marki, mają świadomość korzyści wynikających ze współpracy z kulturą. Każdy festiwal to gra, która toczy się o wysoką stawkę. W regionie na horyzoncie nie widać tych największych skłonnych do wspierania produktów kulturalnych. Na tym tle kuleje edukacja kulturalna, która pogłębia stawianie kultury i biznesu na przeciwległych, odległych od siebie biegunach.

Co dalej? Eksperci doszli do wniosku, że jednym z elementarnych zasad łączenia kultury z biznesem jest edukacja. Dzięki organizowaniu działań dla dzieci i młodzieży chociażby przez projekt gry - rynek kultury, który przez zabawę będzie tworzył pola współpracy. To działanie wymaga przynajmniej dekady, aby efekty mogły być zauważalne. Na dzisiaj zalecane jest wskazanie najlepszych praktyk, dostępnych w postaci strony internetowej wraz ze wskazaniem oferty biznesu i kultury. W nagrodę dla tych, którzy odnoszą sukces we współpracy i wdrażaniu nowych rozwiązań zaleca się stworzenie prestiżowej nagrody. Niemniej ważne jest wspieranie oddolnych inicjatyw, które powinny być finansowane przez system finansowania społcznościowego (crowfundingowego), czy też stworzenie funduszu kulturalnego, który umożliwi tworzenie flagowych produktów kulturalnych finansowanych przez nie jedną firmę, a grupę mniejszych firm. Subwencje rządowe na prowadzenie kreatywnych i komercyjnych działań kulturalnych umożliwią wsparcie ciekawych rozwiązań i uzupełnienie budżetu nowych działań. Warto również traktować kulturę jako instrument marketingu, który może prowadzić do zbudowania przewagi konkurencyjnej na rynku. W tym przypadku kulturalny produkt powinien być estetyczny i dobrze zaprojektowany. Tu nie ma miejsca na byle jakość. Kultura powinna przekonać do siebie przedsiębiorców wskazując wartość zwrotu z inwestycji, zysk jakiprzedsiębiorca może otrzymać działając w kulturze. Artyści i przedsiębiorcy muszą nauczyć się mówić jednym językiem, bowiem przedsiębiorca jest artystą, a kultura to biznes.

Spotkanie odbyło się w piątek 24 stycznia 2014 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury. Tematem spotkania był wpływ, kultury na biznes i vice versa. W spotkaniu wzięli udział Monika Wojtkiewicz (Stowarzyszenie Media Dizajn), dr Sylwia Bąkowska (Szczeciński Inkubator Kultury) oraz Sylwia Włoch (IDEA NLP), Mariusz Włoch (Władca Języków) oraz Michał Kostyk (Stowarzyszenie Szersza Perspektywa). Spotkanie moderowała dr Magdalena Małachowska (Stowarzyszenie Media Dizajn).

dr Magdalena Małachowska Media Dizajn