Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Projekt BCP – Business Culture Partnership KONFERENCJA

piątek, 12, wrzesień 2014

 

BCP logo-bcp rgb300-whiteProjekt BCP – Business Culture Partnership, czyli jak w praktyce można zbliżać do siebie sztukę i biznes? 11 września w gmachu Akademii Sztuki w Szczecinie, w Pałacu Pod Globusem, odbyła się finałowa konferencja projektu Partnerstwo Kultury i Biznesu – Business Culture Partnership.

Była ona podsumowaniem działań, jakie podjęto w ramach poszukiwania nowych płaszczyzn porozumienia pomiędzy ludźmi sztuki, a ludźmi biznesu. Szczecin jednym z najważniejszych W projekt BCP zaangażowały się trzy kraje: Niemcy, Polska i Litwa, realizowany był w dziewięciu miastach, z czego najważniejsze okazały się: Rostock, Szczecin, Rietavas i Greifswald. W Szczecinie hasłem przewodnim działań było smART bussines. Prace nad wdrażaniem idei BCP w naszym mieście rozpoczęto w 2012 r. od identyfikacji problemu. Chodziło o uzyskanie odpowiedzi na pytania: jak obecnie wygląda współpraca na płaszczyźnie sztuka-biznes oraz jak nawzajem widzą się przedstawiciele obu tych środowisk. Po dokładnej analizie okazało się, że istnieje wyraźny brak zaufania, a co za tym idzie również i porozumienia, pomiędzy środowiskiem sztuki a środowiskiem biznesu. Istnieje również brak świadomości uzyskania wzajemnych korzyści przy ściślejszej współpracy oraz rozminięcie oczekiwań – zbyt często biznes traktowany jest przez sztukę jedynie jako źródło finansowania. Wnioski były zbieżne z tymi, jakie uzyskano w innych krajach. Działania lokalne i globalne Każde z miast znalazło swój własny sposób na to, by zbliżyć do siebie ludzi sztuki i ludzi biznesu. W Reitavas na Litwie zorganizowano festiwal, podczas którego małe kreatywne firmy mogły zaprezentować szerszej publiczności swoje prace. Zorganizowano również warsztaty, na których artyści tworzyli loga dla regionalnych firm.

W Greiswaldzie przeprowadzono akcję infoLokal. Było to spotkanie biznesmenów z artystami, podczas którego biznesmeni dzielili się swoją wiedzą, m. in. na temat prawa podatkowego. Natomiast w Rostocku jedną z akcji pozwalających na zbliżenie obu środowisk było zaprojektowanie i stworzenie kart informacyjnych o poszczególnych artystach. W ramach działań edukacyjnych została utworzona, wspólna dla wszystkich miast biorących udział w projekcie BCP, platforma internetowa, dzięki której każdy zainteresowany mógł zapoznać się z ideą i wdrażaniem tego projektu.

Kolejnym wspólnym działaniem wszystkich miast biorących udział w projekcie, było utworzenie nagrody dla człowieka biznesu, który wykazał się największym zaangażowaniem w wspieraniu kultury. W Szczecinie nagrodę tę otrzymał Edward Osina,Prezes Zarządu P.B. Calbud sp. z o.o. Tym samym uhonorowano fakt utworzenia przez niego Galerii Kapitańskiej. Koniec projektu to dopiero początek

Projekt BCP już się zakończył. Pozostaje pytanie: co dalej?

Po pierwsze, na pewno warto inspirować się działaniami podjętymi w innych miastach i wprowadzać je u siebie. Po drugie, po projekcie BCP pozostały dwa duże projekty. Pierwszym jest porozumienie pomiędzy Północną Izbą Gospodarczą a Akademią Sztuki w Szczecinie dotyczące planowanej współpracy obu stron przy tworzeniu Centrum Przemysłów Kreatywnych.

Drugim, projekt internetowej platformy crowdfundingowej, której idea jest niezwykle prosta. Artysta opisuje swój projekt oraz podaje kwotę, która będzie mu potrzebna do jego realizacji, a osoby zainteresowane finansowaniem danego pomysłu będą mogły wpłacać pieniądze. Platforma jest już na ukończeniu i w najbliższym czasie będzie dostępna dla wszystkich zainteresowanych.

Co było największym sukcesem tej konferencji?

Fakt, że wszyscy uczestnicy wyszli z przekonaniem, iż projekt BCP to tylko początek drogi nowoczesnej współpracy pomiędzy strefami sztuki i biznesu, oraz że warto tę współpracę zacieśniać, podejmując następne projekty, czego doskonałym przykładem jest podpisanie porozumienia o utworzenie Centrum Przemysłów Kreatywnych. Aneta Zdrojewska - Członek Stowarzyszenia Szersza Perspektywa